Sto dní nové radnice a tři důvody, proč nenastartovala Znojmo

Sto dní nové radnice a tři důvody, proč nenastartovala Znojmo

 

Právě uplynulo pověstných sto dní od ustavení nové rady města.

Co se událo za těch sto dní? Co dobrého vládnoucí koalice ČSSD, ANO a ODS přinesla za více než tři měsíce našemu městu?

Sto dní je poměrně dlouhá doba. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, že dvě nejsilnější koaliční strany vládly Znojmu uplynulé čtyři roky, v případě ČSSD to je dokonce osm let. Nový místostarosta za ODS byl v minulém volebním období uvolněným předsedou strategického výboru. V takové konstelaci by neměl být problém se chopit kormidla a začít hned po volbách zavádět změny, které si rada vytyčila ve svém programovém prohlášení. A že jich tam je hodně! Starosta z ČSSD navíc před volbami hlásal, že jeho strana má nejlepší program v historii Znojma.

Samotná koalice byla ohlášená už den po oznámení volebních výsledků s tím, že nelze věci odkládat a je potřeba okamžitě pracovat pro Znojmo. Tak nějak to zaznělo z úst staronového starosty. Člověk se zájmem čekal smršť, které prolétne prvním zastupitelstvem.

Nuže, kam jsme se posunuli?

Tady jsou tři zásadní momenty, které by vám neměly uniknout.

 

  1. Vznik koalice vyvolal rozpaky, někteří hovoří o podraze na voličích

Rozhodně nebudu vytýkat zvoleným stranám, jakým způsobem se dohodly na utvoření koalice. To je dané tím, jak jsou rozdané karty. Pravda je, že do voleb jsme šli jako Znojmáci proto, abychom přinesli vizi a novou energii. Staronová koalice podle mého Znojmo nikam za uplynulé roky neposunula, takže se obávám, že budeme ztrácet čas dál.

Potíž je ale jinde. Hned v počátku fungování nově ustavené rady města přišlo velké zklamání ze strany ODS. Voliči poslali do zastupitelstva tři kandidáty této strany. Současný místostarosta Karel Podzimek ml. mezi nimi však nebyl. Jeho táta, lékař Karel Podzimek, který vedl kandidátku ODS a získal od voličů nadprůměrný počet preferenčních hlasů, funkci místostarosty nechtěl. Jeho synovi následně uvolnili místo úspěšnější kolegové Aleš Lisko a Květoslav Svoboda. Oba postupně rezignovali, aby se Karel Podzimek ml. mohl stát místostarostou.

Nedivím se, pokud to voliče ODS zklamalo a pokud někteří dokonce mluví o pochybných zákulisních dohodách a personální provázanosti ČSSD a ODS.

Pokud vládnoucí koalice zahájila své fungování za takových okolností, jak se asi bude chovat v příštích čtyřech letech?

 

  1. Naprosto neuvěřitelný deficit rozpočtu 50 milionů v době, kdy se ekonomice daří

Naše ekonomika šlape, není důvod se zadlužovat. Znojemská radnice jde však do nového roku s nečekanou zátěží. Rozpočet na rok 2019 má už na začátku roku plánovaný padesátimilionový dluh. To je bratru 6-7 procent z celkového rozpočtu a to není zrovna málo.

Při pohledu do rozpočtu bohužel nevidím žádné zásadní investiční akce, které by zadlužování ospravedlňovalo. Opravy chodníků OK, pár drobností dává smysl, ale jinak velkorysé rozdávání peněz na všechny strany.

Radnice tento krok zdůvodnila tím, že dluh pokryje z přebytků minulých let. To je troufalé tvrzení a ke všemu ani není zcela pravdivé. Pokud v minulých letech nějaké přebytky rozpočet vykazoval, pak to nebylo vždy v uplynulých osmi letech (kdy vládla ČSSD), ale především tu dochází k čarování s čísly a přinejmenším zavádějícím polopravdám.

Takzvané přebytky jsou dané prodejem městských bytů v souhrnné hodnotě cca. 600 milionů korun. Jedná se tak o mimořádné příjmy a radnice je chce rozpustit do dluhů za své špatné hospodaření? Vždyť zatímco v roce 2010 mělo Znojmo rekordní rozpočet kolem jedné miliardy, v uplynulých letech se pohybujeme kolem 750 milionů. To není dobrá vizitka.

Radnice v souvislosti s rozpočtem mluví také o nové investiční strategii. O té mluvil starosta Grois už v předvolební kampani. Viděl ji ale někdo? Já myslím, že dosud ne. Tak jako v kampani, musím bohužel konstatovat, že Znojmo nemá vizi a neví, kam směřuje. Přesto se zadlužujeme?

Pokud se pro srovnání podíváme do podobně velkého Kolína (31 tis. obyvatel), tamní radnice připravila na příští rok rozpočet ve výši 1,2 mld. Kč s plánovaným přebytkem. Kolínská radnice přesně vyjmenovává oblasti, do kterých chce dlouhodobě investovat. Zkrátka v Kolíně vědí, co dělají, nemlží a skutečně pracují. Kolín navíc splácí z minulosti podobně velký dluh, jako splácí naše město. Jak je možné, že tam to jde bez zadlužování?

Ani toto není moc dobrý start nového volebního období. Plánovaný dluh ve výši padesáti milionů korun v době konjunktury rozhodně nedělá dobrou vizitku radnici, která se ráda nazývá “dobrým hospodářem”.

 

  1. Nejdůležitější priorita ČSSD se stává fraškou: obchvat se vymyká kontrole, uzavírka na Přímětické se protahuje

ČSSD šla do voleb s tím, že zajistí obyvatelům Znojma obchvat. Bylo to její jediné předvolební téma.

(Tedy krom zmiňovaného “nejlepšího volebního programu v historii Znojma“, který však nikdy nikdo neviděl a ani neuvidí.)

Starosta Grois to provázel slovy, že jako dobrý manažer umí dobře nastavit priority. Jeho fotky z rozestavěného obchvatu si asi pamatujete. Bylo jich tolik, že nebylo úniku.

Dobře. Jak si tedy stojí tento zásadní projekt, nad kterým si vzal starosta osobní záštitu, přestože stavba obchvatu je zcela v režii Ředitelství silnic a dálnic a město na ni prakticky nemá vliv?

Problém číslo jedna. Plánovaná uzavírka silnice na ulici Přímětická se protáhne do konce dubna. Ještě před volbami to bylo do konce prosince. Bum a týden po volbách šli s pravdou ven. Jak je to možné? Jak to, že starosta dopustil takové nepřijatelné selhání, že jsou čtyři tisíce lidí odříznuté od Znojma (jeho slova) a musí jezdit po několikakilometrové objížďce?

Problém číslo dvě: Před volbami vítězná prohlášení, že chybí už jenom 700 metrů a obchvat bude brzy hotový. Realita? Aktuální etapa v délce 3,5 km má být hotová do příštího podzimu. Stále nejsou hotové mosty v Příměticích, na hlavní u Kasárenské křižovatky, není vůbec silnice s nájezdy u Baumaxu, v zahrádkách u Kuchařovic se ještě nekoplo a to tam má být navíc most nad železnicí. A to se pořád bavíme jen o první etapě, která bude končit u Baumaxu. Jaký to bude mít důsledek pro spodní část Znojma si jistě umíte sami představit. Jestliže starosta mluví o tom, že konečně zbaví město tíživé kamionové dopravy a zajistí lepší vzduch (jeho slova), ptám se, kdy se tak stane?

Nevím, musím zdůrazňovat, čeho jsme svědky? Připadá vám, že má starosta jako schopný manažer věci skutečně pod kontrolou a že to mlžení kolem stavby obchvatu si jako občané opravdu zasloužíme?

 

Rád bych byl zvěstovatel lepších zpráv. Bohužel, tyto tři momenty jsou podle mého názoru natolik zásadní, že zastiňují veškeré ostatní kroky znojemské radnice. Jsem ale optimista a věřím, že se radnice probudí ze zimního spánku už na nejbližším zastupitelstvu a ukáže, jak jsem se mýlil.

V každém případě chci na závěr připomenout, že ty nejlepší věci stejně vznikají a dějí se mimo politiku.

Přeji vám proto do roku 2019 hodně sil, energie a optimismu, politice navzdory!

Pavel Kovařík

Podělit se s přáteli