Brno zrušilo odtah aut. Proč to nejde ve Znojmě?

V Brně zvítězil zdravý rozum a ohleduplnost. Brněnští radní zrušili odtah vozidel, které zůstaly zaparkované v místě, kde probíhá blokové čištění. Pokuta však zůstává.

Přesně takto jsme to navrhovali v našem předvolebním programu. Myslíme si, že blokové čištění může probíhat vstřícněji a existuje řada příkladů měst, kde to tak mají. Od nynějška nemusíme chodit pro inspiraci nikam daleko, stačí se podívat do Brna.

Proč to v Brně jde a ve Znojmě ne? Už během kampaně jsme častokrát slýchali, že to není možné, protože neukáznění řidiči by vstřícný systém zneužívali. My jsme naopak přesvědčení, že pokud někdo zapomene přeparkovat, není to z lenosti. Mohl přehlédnout značku, může to být řidič, který používá auto zřídka a značku tím pádem neměl šanci vidět, ale může v tom být obyčejné, lidské opomenutí. Chceme za to lidi trestat?

V Brně namísto odtahu auto nově nadzvednou, vyčistí plochu pod ním a auto vrátí na místo. Řidiče však nemine pokuta. To je podle mého názoru poměrně dostatečná připomínka do budoucna.

Pojďme se proto inspirovat nedávným krokem brněnských radní a pojďme tomu dát šanci i ve Znojmě.

V září se po velkém úsilí podařilo prosadit zrušení nasazování botiček za špatné parkování, za což jsme jako Znojmáci usilovně bojovali. Věříme, že se podobně podaří prosadit i zrušení bezohledných odtahů aut.

Mimochodem, cena za odtah vozidla je ve Znojmě jedna z nejvyšších. Odtah auta může přijít až na 4600 korun. To je s ohledem na průměrné mzdy v našem regionu opravdu vysoká částka.

Pavel Kovařík

Podělit se s přáteli