Doprava ve Znojmě: Řešme konkrétní problémy, populismus s obchvatem dopravu nespasí

Jeli jste po Znojmě ve špičce během obyčejného pracovního dne? Pak se mnou nejspíš souhlasíte, že je to někdy náročné a nepříjemné. Nával kamionů, prudké a časté brzdění, popojíždění v kolonách před semafory.

Když stojím před přechodem, zamýšlím se, že to není lehké ani pro chodce. Stařenka či invalida musí často takřka nasadit život, aby se dostali na druhou stranu vozovky.

Všechny nás to stojí moře času, stresu a vypjatých nervů.

A teď si vzpomeňte na minulé komunální volby. Kolik peněz investoval současný starosta do své kampaně, aby přesvědčil nás všechny, že s jeho zvolením budou tyto problémy vyřešené. Že zázračně pohne s obchvatem a vyřeší tak tyto letité problémy.

Budu mluvit na rovinu. Štve mě to. Chybí tomu logika.

Ten kousek hotového obchvatu je sice vidět a politici se díky němu snaží obhájit své místo, ale přínosy toho krátkého úseku jsou mizerné. Chybí jasný plán, jak se bude pokračovat, když už stavba stojí.

Problém je, že to celé není jen o obchvatu, respektive musíme se snažit na zlepšení průjezdnosti města a bezpečnosti v dopravě pracovat dál, bez ohledu na stav dokončení obchvatu. Nemá smysl se dohadovat, kdo za to může.

Zaměřme se na prvním místě na přechody.  

Konkurz na nejblbější přechod pro chodce začínám z přechodu u hřbitova. Kdo zatáčel doprava ze Suchohrdelské u hřbitova na Průmyslovou, ten ví, o čem mluvím. A i když zatáčíte velmi opatrně, je to nebezpečné. Najednou jste překvapen(-a), že se na přechodu objevil chodec. A oči chodců, které jsou v šoku, že se najednou vynořil nějaký vůz, ty také mluví za své. Ano, jako řidiči bychom měli předvídat, ne vždy se tak však stane.

Další problematický přechod je ten, co je nově udělaný v zatáčce na Lužickou z Roosveltové. Fakt je, že život chodcům usnadňuje, ale nesmírně ztěžuje život řidičům. Jen si představte, jak z kruháku jede na Brno a spěchá nějaká dodávka a před ní jede pozvolným tempem Škodovka, co zatáčí doprava na Lužickou. Najednou řidič Škodovky uzře chodce, který také spěchá, takže jde po přechodu přesvědčený, že má přednost. Řidič škodovky prudce brzdí a zůstává celou karoserií na Rooseveltce. Řidič dodávky, který samozřejmě nedodržoval vzdálenost, také prudce brzdí. I když neslyšíme nadávky řidičů, situace je očividně napjatá a mohla se skončit havárkou. Chyběly centimetry. A za dodávkou samozřejmě taky jede nějaký Schumacher, že?

A kolik tady ve Znojmě takových „chytrých“ přechodů pro chodce máme?

Souhlasím, ne všechno je špatně.

Například nově zrekonstruovaný přechod na křižovatce Přímětická – Legionářská se podle mě povedl. Je bezpečný a přehledný pro chodce i řidiče. Nezdržuje provoz. Můžeme si jen přát, aby takových přechodů ve Znojmě bylo víc.

Samozřejmě chápu, že ne všechny přechody, resp. silniční komunikace na území města, má ve své správě naše radnice. Nicméně, a platí to stejně jako v případě obchvatu, radnice musí dávat podněty a být iniciativní i při řešení dopravních problémů směrem k jiným orgánům veřejné správy, v tomto případě tedy zejména kraje.

Přemýšlejme nad tím, jak zlepšit dopravu ve Znojmě, řešme konkrétní kritická místa, nezaměřujme se jen na obchvat. Souhlasím samozřejmě s tím, že obchvat potřebujeme, ale nesedejme na lep politikům, kteří obchvat používají jen jako předvolební vábničku.

Pusťme se do toho, hledejme řešení společně. Za sebe v tom hodlám rozhodně pokračovat.

Maxim Bojko

Podělit se s přáteli