Grois zůstává starostou. Pochybnosti nevysvětlil

Jan Grois zůstává starostou města Znojma. Takový je výsledek posledního zastupitelstva, které se uskutečnilo 7. prosince.

Proč zastupitelé neprojednávali výzvu k odstoupení Jana Groise z funcke starosty?

Veškeré pochybnosti a výhrady vůči osobě současného starosty ovšem zůstávají. K žádné diskusi nebo skládání účtů nedošlo. Navíc se zdá, že schůze zastupitelstva proběhla dle předem daného scénáře, a také se ukázalo, kdo má ve skutečnosti zastupitelstvo pod kontrolou.

Pokud jste sledovali schůzi zastupitelstva, dáte mi nejspíš za pravdu, že to byl smutný pohled.

Koaliční ANO, které vyzvalo Jana Groise k rezignaci a jehož zastupitelé podepsali s opozičními stranami společné memorandum za odvolání současného starosty, změnilo nečekaně názor. Byly to jejich hlasy, kvůli kterým nebyl bod o odvolání starosty ani zařazen na program.

Místostarosta Jan Blaha to vysvětloval tím, že na odvolání starosty trvají, ale že momentálně jednají o změnách ve vedení radnice na půdoryse současné koalice (tj. ČSSD, ANO, ODS), takže teď Jana Groise odvolat nemůžou. Závěr si udělejte sami.

Já jen připomenu, že ANO společně s opozičními stranami plánovalo odvolat Jana Groise už na listopadovém zastupitelstvu. To se však nekonalo, protože jej starosta Jan Grois dva dny před jeho konáním zrušil kvůli obavám o bezpečný průběh schůze v souvislosti s koronavirem.

Oprávněně se nejspíš zlobil opoziční zastupitel Pavel Jajtner (KDU-ČSL) na zastupitele z ANO, když jejich jednání označil otevřeně jako zradu.

Problém není ANO. Nezapomínejme na podstatu problému

Nezapomínejme však, že problém není na prvním místě ve změně postoje ANO. To je podle všeho spíše důsledek neschopnosti jednotlivých stran dohodnout se za dva měsíce na společném postupu, což teda není zrovna dobrý signál pro veřejnost.

Hlavní problém jsou příčiny současné krize znojemského zastupitelstva. Zdůrazňuji, ne jen jedna příčina, ale je jich hned několik a všechny se sbíhají u Jana Groise. Divím se, že o tom nepadlo na schůzi zastupitelstva ani slovo(!).

Co na zastupitelstvu nezaznělo

Připomeňme si, kvůli čemu opoziční zastupitelé a koaliční ANO chtěli odvolat Jana Groise z funkce starosty.

1. Nekorektní senátní kampaň Jana Groise, která se nesla v duchu osobních útoků na protikandidáty a která před druhým kolem voleb vygradovala do podoby štvavé a nenávistné kampaně, kdy tehdejší uchazeč o funkci senátora, Jan Grois, vytáhl téma migrace. Drtivá většina voličů mu prostřednictvím voleb vzkázala, co si o tom myslí, a vystavila mu jasnou stopku. Hned po volbách přišla prohlášení takřka všech znojemských opozičních politických stran s výzvami k odstoupení Jana Groise z funkce starosty. Stejně tak jej vyzvalo k odstoupení koaliční ANO a v podobném duchu se vyjadřovala i část ODS, která má v koaliční radě města také své zastoupení.

2. Pochybnosti kolem zakázek bratra starosty a privatizace městských bytů, kde zejména opoziční Pro Znojmo dlouhodobě kritizuje způsob přidělování zakázek města a nekonečnou řadu výjimek, kdy dochází k přidělování zakázek bez výběrového řízení jen na základě rozhodnutí rady města. Těmto praktikám se podrobně věnovala MF DNES a v člověku to nevyvolává zrovna pozitivní dojmy, natož důvěru. To říkám zejména s ohledem na to, že radnice v těchto dnech rozhoduje o velkých investičních projektech, jako je stavba nového plaveckého bazénu v Louce v hodnotě minimálně 250 milionů korun, ale třeba také o privatizaci pozemků u městského lesíka a výstavbě nové rezidenční čtvrti tamtéž.

3. Nezvládnutá role při krizovém řízení města v souvislosti s koronavirovou nákazou, kdy se starosta Jan Grois sice usilovně prezentuje jako velký ochránce, nicméně realita značně pokulhává za jeho mediálním obrázkem. Jan Grois se sice nechává fotit na titulní stránky regionálních novin, třeba jak osobně nasazuje u Kauflandu bezdomovci roušku, nicméně někteří starostové okolních obcí si stěžují na selhání znojemského úřadu pod Groisovým vedením. Ten jim podle nich neposkytuje dostatečné informace důležité pro krizové řízení v regionu a dokonce si stěžují, že je Znojmo nezve na zasedání bezpečnostní rady. Jan Grois se během kampaně do Senátu “vyznamenal” i tím, že odmítal komunikovat s ředitelem znojemské nemocnice Martinem Pavlíkem, který patřil k jeho konkurentům v boji o Senát.

Debata nebyla. Ke škodě Groise a celé ČSSD

Samozřejmě, je možné, že jsou to všechno křivá obvinění a že všichni opoziční zastupitelé a média starostovi Janu Groisovi křivdí. Tím spíše mělo na zastupitelstvu dojít k obšírné debatě a Jan Grois měl všechny tyto pochybnosti jednou provždy vysvětlit.

Pokud bych koaličnímu ANO něco vyčítal, tak právě to, že takovou debatu svým postojem prakticky znemožnilo. Myslím, že občané města Znojma by si to zasloužili.

Dlužno říct, že problémů má současná koalice více. Výsledek jednání prosincového zastupitelstva navíc znamená, že zmiňované problémy Jana Groise jsou odteď problémy celé koalice, rozhodně pak na prvním místě znojemské ČSSD.

Znemožněním debaty o odvolání starosty (bez ohledu na její výsledek!) se tak znojemská koalice zaručila za svého starostu a přijala za vše výše popsané pochybení a pochybnosti plnou odpovědnost.

Utrpí důvěryhodnost celého zastupitelstva?

Největší problém vidím ale v tom, že výsledek, a vůbec samotný průběh schůze prosincového zastupitelstva, v konečném důsledku těžce poškodil důvěryhodnost znojemské radnice a dost možná i celého zastupitelstva.

Pavel Kovařík

Podělit se s přáteli