Konec pokutám a odtahům, městská policie vám bude už jen pomáhat

Konec pokutám a odtahům, městská policie vám bude už jen pomáhat

Radikálně změníme způsob fungování městské policie, která má v současné podobě spíše pověst nástroje na vylepšování městského rozpočtu. Ta se v současné době zaměřuje na rozdávání pokut za špatné parkování, nasazování botiček, odtahy vozidel a nově také na měření rychlosti. Znojmo je tímto bohužel nechvalně proslulé po celé ČR i v zahraničí a nejeden návštěvník Znojma si odvezl nepěkný suvenýr právě ve formě pokuty. Jen v roce 2017 vybrala městská policie na pokutách za špatné parkování více než 930.000 Kč. Takto vysoká částka vybraná v jediném roce vybízí k zamyšlení, jestli není systém parkování ve Znojmě nastavený celkově špatně. Městská policie nesmí sloužit jako nástroj k plnění městské pokladny.

Zrušíme botičky i odtahy vozidel

Jako jeden z prvních kroků na radnici odstraníme nechvalný symbol stávajícího fungování městské policie ve Znojmě – zrušíme nasazování botiček za špatné parkování. Současně zrušíme odtahy vozidel kvůli blokovému čištění. Odtah auta s pokutou vyjde až na 4600 korun. To je citelný zásah do rodinného rozpočtu. Nebudeme trestat obyvatele Znojma za to, že město nedokáže nastavit systém informovanosti o blokovém čištění ohleduplněji. Už před několika lety se o to pokusil náš lídr a kandidát na starostu Pavel Kovařík, když na vlastní pěst spustil webovou aplikaci www.blokovecisteniznojmo.cz, která za vás dodnes hlídá termíny čištění v zadaných ulicích. Systém blokového čištění si vůbec žádá změnu. Stávající fungování vnímáme jako obraz minulosti, my zavedeme ohleduplnější systém, jako funguje například ve Švédsku.

Chceme městskou policii, která pomáhá místním i návštěvníkům

Chceme, aby městská policie sloužila občanům a návštěvníkům města, aby městští strážníci pomohli, poradili, podpořili, a v případě potenciálního přestupku namísto udělení pokuty upozornili a doporučili bezpečnou alternativu a nekonfliktní řešení situace. Chceme, aby městská policie fungovala jako informační jednotka, kdy jednotliví strážníci dokáží například poradit turistům, kde najdou hledaný turistický objekt nebo kam si mohou zajít na oběd. Právě tyto drobnosti dotváří charakter našeho města. My chceme, aby Znojmo získalo pověst skutečně vstřícného města. Současně chceme využít každodenního pohybu strážníků v ulicích města ke získávání informací z terénu, na které může radnice okamžitě reagovat a sjednat nápravu. Především jde o nepořádek, poškozené objekty, díry v chodnících nebo nefunkční vybavení a městský mobiliář.

Strážník bude váš “kámoš”, i díky mobilní aplikaci

Strážníci budou mít ve své kompetenci vždy konkrétní oblast, takže každý bude znát svého strážníka a bude jej moci kontaktovat v případě hlášení podezřelých aktivit nebo třeba poškozeného městského mobiliáře. Protože chceme ze Znojma udělat chytré město, náš projektový tým pod vedením Ondřeje Rolníka připravuje jeho koncepci, jejíž součástí je také webová a mobilní aplikace Můj strážník, která bude obsahovat kontakty na strážníky v aktivní službě z konkrétního obvodu. Bude obsahovat informace o specializaci strážníka a také možnost hodnotit práci strážníka, jako je to možné u dalších podobných profesních databází (například lékaři). Aplikace bude upozorňovat na akce pořádané městkou policií, které bychom rádi do budoucna přidali. Tyto akce by se zaměřily především na prevenci kriminality a diskuse nad problémy občanů.

Podrobnosti najdete v našem programu Rozjedeme spolu Znojmo a také přehledu našich priorit pro nadcházející volební období s názvem Desatero Znojmáků pro skutečnou změnu. Oba dokumenty najdete na webu www.znojmaci.cz.

Podělit se s přáteli