Může si Znojmo dovolit předražená parkovací místa? A vyřeší problémy s parkováním jeden parkovací dům na nám. Svobody?

Znojemská radnice oznámila v polovině minulého roku záměr postavit na nám. Svobody parkovací dům. Záměr vyvolal vlnu negativních reakcí, přinejmenším pak u mnoha lidí rozpačité tázání.

Záměr stavby parkovacího domu na nám. Svobody je nedomyšlený

Urbanisticky nedává smysl zastavět část důležitého náměstí monstrózní betonovou stavbou. Nám. Svobody by mělo projít celkovou proměnou, a to ve spolupráci s architekty. Navíc plocha určená k parkování je na Pražské v lokalitě, kde stával objekt znojemské Městské zeleně. Toto ale nechme pro teď stranou.

Jako největší problém celého záměru se jeví cena.

Ostatně, jak už to tak bývá u nás zvykem. Odhadovaná cena za realizaci parkovacího domu je aktuálně 170 mil. kč bez DPH. Podle zvyklostí, které panují v našem městě, to ale nejspíš nebude cena finální a téměř jistě můžeme počítat i s nákladnými vícepracemi. Poté, co jsme viděli u bazénu v Louce, ale i dříve při rozsáhlé rekonstrukci kanalizace v našem městě, můžeme začít sázet i na vítěznou firmu, která parkovací dům postaví.

Cena za jedno parkovací místo je přemrštěná

Pokud má mít parkovací dům kapacitu necelých 300 míst, pak jedno parkovací místo vyjde na neuvěřitelných 570 tis. Kč bez DPH!

Tato částka mi přijde naprosto šílená. Zvlášť v současné době, kdy se mobilita ve městech ubírá zcela jiným směrem. Místo, abychom zvažovali, jak co nejlépe využít vzácnou plochu rozlehlého náměstí ve prospěch obyvatel města a jak z náměstí udělat spojovací místo mezi obytnou částí a centrem města, případně parkem, zalijeme jeho ústřední část betonem.

Opravdu znojemská radnice usiluje o lepší město pro občany, nebo se snaží vycházet na prvním místě vstříc betonářské a stavební lobby?

Radnice navíc rozjela nebo se chystá rozjet několik dalších rozsáhlých investičních akcí, aniž by bylo jasné, kde na to chce vzít.

V Českých Budějovicích to umí za polovinu

Aby bylo zřejmé, že cena za parkovací stání v plánovaném parkovacím domě ve Znojmě je přemrštěná, nabízím srovnání s Českými Budějovicemi. Právě tam právě aktuálně rozjíždí stavbu svého parkovacího domu.

Cena za parkovací místo tam vyjde na polovinu!

Srovnání stavby parkovacího domu ve Znojmě a v Českých Budějovicích

Plánovaný parkovací dům ve Znojmě

  • cca. 300 parkovacích míst,
  • cena 170 mil. Kč bez DPH,
  • cena za parkovací místo 570 tis. Kč bez DPH.

Plánovaný parkovací dům v Českých Budějovicích

  • cca. 500 parkovacích míst,
  • cena 125 mil. Kč bez DPH,
  • cena za parkovací místo 250 tis. Kč bez DPH.

Samozřejmě, cena staveb je vždy relativní a nejde srovnávat různé, byť podobné projekty, na různých místech. Nicméně ten rozdíl v ceně za jedno parkovací stání, resp. kapacitě obou staveb je tak markantní, že se tomu nelze ubránit.

Celé to pramení primárně z nedůvěryhodnosti znojemské radnice. Nejde jen o pochybnosti kolem nového bazénu v Louce (podrobně jsme se tomu věnovali už několikrát), ale třeba i o pochybnou koupi dosluhující sportovní hala za 38 mil. z rozpočtu města, kdy jiná města v podobné cenové relaci stavěla haly nové a za dotace.

Parkování ve Znojmě je velký problém. Řešme ho komplexně

Doufám, že radnice tento svůj záměr přehodnotí a vrátí se nohama na zem.

Parkování ve Znojmě je velký problém. Musíme ho ale řešit systematicky, nikoli ad-hoc nápady, které nestojí na pořádné analýze, a hlavně neřeší zoufalou situaci v celém městě.

Jsem přesvědčený, že čtvrt miliardy, na kolik můžeme ve skromnější variantě odhadnout tento kontroverzní záměr radnice, pomůže zlepšit parkování v celém městě mnohem efektivněji.

Pavel Kovařík

Čtěte také

Vyřeší parkovací dům na nám. Svobody problémy s parkováním? A za jakou cenu?

Podělit se s přáteli