Nebudou vedení Znojma chybět zkušenosti?

Lednové politické zemětřesení nevedlo jen ke kontroverzní rošádě na znojemské radnici, kdy do křesla znojemského starosty usedl dosavadní místostarosta Jakub Malačka. Tomu uvolnil post jeho stranický kolega Jan Grois, jenž ale zůstal členem Rady a místostarostou města. Zda se jedná o dostatečnou změnu, a především dostatečnou sebereflexi dřívějšího místostarosty a starosty Groise, je na další diskusi a nechť danou situaci posoudí v příštích volbách voliči.

Změnilo se ale také vedení města. Zdejší dlouhodobě spolupracující a úzce propojené strany ČSSD a ODS vyměnily, pro mnohé překvapivě, dosavadního koaličního partnera hnutí ANO za uskupení PRO Znojmo a KDU-ČSL.

K rekonstrukci koalice došlo zhruba v polovině volebního období, což už samo o osobě není obvyklé, neboť na důležité změny a prosazení programových bodů je třeba často delšího časového horizontu. S radními za hnutí ANO navíc odešli z vedení města zkušení političtí matadoři a profesionálové ve svých oborech jako např. Radomír Kaman nebo Jan Blaha.

Tato změna připravila cestu mladým politikům jako je Jakub Krainer nebo Lukáš David, kteří byli ze dne na den vystřeleni do nejvyšších pater regionální politiky (radní a neuvolněný místostarosta). Když k těmto mladým posilám přidáme dvaatřicetiletého starostu Jakuba Malačku a místostarostu Karla Podzimka vychází nám, že kormidlo radnice přebírá doslova omladina.

V dnešní době se nejedná o žádný neobvyklý jev. Politici mladé generace byli v poslední době zvoleni do vysokých politických funkcí v několika zemích EU. Náš jižní soused Rakousko má od ledna 2020 v úřadu kancléře Sebastiána Kurze, pětatřicetiletého mladíka. Předsedkyní vlády Finska je Sanna Marinová, šestatřicetiletá politička.

Proč ne, pokud mají mladí lidé důvěru voličů a spolustraníků, a zejména pokud za sebou mají patřičné výsledky a samozřejmě také prokazatelné zkušenosti. Neměli bychom však podléhat iluzi, že nejlepší je vždy to, co velí aktuální trendy.  

Například takové Německo razí jinou cestu. Konzervativní země s rozvinutým demokratickým systémem hledá nového kancléře mezi zkušenými osobnostmi, které museli své schopnosti prokázat už mnohokrát. Němci neradi experimentují a sází na ověřené lídry.

V užším výběru pro výkon funkce německého kancléře jsou zkušení politici. Osmapadesátiletý Armin Laschet stojí poslední tři roky v čele nejpočetnější německé spolkové země, Severního Porýní Vestfálska, je místopředsedou CDU. Silným soupeřem v boji o post kancléře je mu dvaašedesátiletý Olaf Scholz, člen SPD a dlouholetý starosta Hamburku.

Mladí vpřed a staří na svá místa.

I tímto sloganem bychom mohli s nadsázkou vystihnout aktuální dění na znojemské radnici, do kterého se konflikt generací, jak se zdá, promítá. Otázkou je, zda se jedná o nejlepší volbu.

Uspějí mladí? Zorientují se v relativně krátkém čase na svých politických postech, které doslova přes noc získali. Nebudou jim chybět politické a zejména profesní a životní zkušenosti, či přinejmenším opora služebně starších kolegů?

Doufejme, že vedení znojemské radnice nečeká osud bájného Faethóna, jehož ambice a lehkovážnost napáchaly více škody než užitku. Týká se to totiž nejen jich, ale celého našeho města.

Jiří Padalík

Podělit se s přáteli