Nový bazén v Louce? Řada nezodpovězených otázek a nejasností

Rada města schválila vypsání veřejné soutěže na stavební práce pro výstavbu nového krytého bazénu v Louce. Stavba má stát podle projektové dokumentace minimálně čtvrt miliardy.

Kdo by nechtěl moderní krytý bazén s wellness službami a zázemím pro fitness s celoročním provozem? Město Znojmo má jeho výstavbu v plánu v areálu současného koupaliště v Louce. Vizualizace vypadají opravdu perfektně.

Bohužel tento záměr současné radnice budí oprávněné rozpaky. Diskuse není o tom, zda Znojmo potřebuje nový bazén, tady není o čem polemizovat. Diskuse je o tom, zda zrovna záměr současné radnice je ten nejlepší. Těch nezodpovězených otázek a kontroverzí je více.

Které to jsou?

1. Znojmáci nedostali šanci se k záměru vyjádřit

Je to už standard pro současné vedení radnice. O plánech a záměrech se nediskutuje. Ani v tomto případě nedostali obyvatelé Znojma šanci se k záměru postavit v Louce bazén vyjádřit.

Radnice sice o svém záměru na oko diskutovala, nicméně vždy až ve fázi, kdy bylo rozhodnuto. Představitelé města slibovali diskusi s občany.

První takový náznak přišel ve chvíli, kdy si na radnici odhlasovali zadání projektu. Poté přišli před veřejnost s již hotovým a odsouhlaseným projektem k té tzv. diskusi. Námitky z mnoha stran, že projekt je předimenzovaný, že radnice nepracuje s variantou rekonstrukce současných lázní atp., vedení města neslyšelo.

Ostatně stejně tomu bylo i v případě záměru stavby nové kašny na Horním náměstí. Vítěznou podobu kašny vybírala radnicí jmenovaná komise a veřejnosti se představila až vybraná varianta.

2. O krytém bazénu v Louce jeho zastánci ve volbách mlčeli

Téma stavby nového krytého bazénu v Louce nebylo ani tématem posledních komunálních voleb. Pouze některá opoziční uskupení navrhovala namísto stavby nového bazénu za 250 a více milionů rekonstrukci městské plovárny na nám. Svobody.

Starosta Grois, který vystupoval ve volbách jako zosobnění místní ČSSD, vsadil vše na obchvat. O stavbě bazénu v Louce ve své kampani nemluvil. Pokud se má jednat o takto závratnou investici, která zadluží město na několik let dopředu, je to přinejmenším nefér. Pokud šel do voleb s tím, že chce za nový bazén utratit čtvrt miliardy, které město navíc nemá na účtech, transparentně to mělo zaznít.

Jednoduše je to podraz na voliče.

3. Je správný čas zadlužit město rekordní částkou?

I když nechám stranou předchozí dvě výhrady, opravdu je teď pravý čas na takto závratnou investici?

Zdůrazňuji, že výstavba bazénu bude hrazena takřka komplet z úvěru.

Jihomoravský kraj sice přiklepl městu dotaci ve výši 10 milionů, to se ale nejspíš shodneme, že to na stavbu bazénu asi stačit nebude. Pro případnou rekonstrukci současných městských lázní by to však významná částka byla.

Bohužel jsme momentálně v krizi, jakou málokdo předvídal. Koronavirus těžce zasáhl naši i světovou ekonomiku, navíc se vše násobí krizí ekonomickou, která už čekala za dveřmi. Státní rozpočet přišel o podstatnou část příjmů, což nedává moc šancí na nějakou podporu ze státního rozpočtu.

Vláda navíc sebrala velkou část peněz z vybraných daní obcím, na které měly původně obce ze zákona nárok. Kvůli koronaviru i tomuto vládnímu opatření přijde Znojmo jen za rok 2020 o přibližně 100 milionů Kč.

Je opravdu správná chvíle v době razantního poklesu příjmů, který bude navíc trvat i v příštích letech, zadlužit město čtvrt miliardou? Dluhy se musí platit v každé situaci a úroky také nejsou zanedbatelné.

4. Kolik to bude doopravdy stát?

Starosta Grois hovoří o tom, že nový bazén bude stát 250 milionů korun. Je to ale finální částka?

Podotýkám, že ještě na jaře minulého roku mluvila radnice o 200 milionech. Dnes už je to o 50 více. Milion sem, milion tam.

Když se podíváme do historie, koupaliště v Louce mělo stát dle tehdejších původních předpokladů 100 milionů. Výsledek? 200 milionů.

A nemusíme chodit tak daleko. V minulých letech, tedy v režii dnešní staronové koalice, prošel rekonstrukcí také fotbalový stadion v parku.

Pamatuji si, že v průběhu rekonstrukce částka průběžně rostla, až překročila cifru neuvěřitelných 110 milionů korun. Zastupitelstvo tehdy schválilo, že z rozpočtu města pošle na rekonstrukci 10 milionů, nakonec to bylo milionů více než 15. Zbytek měl doplatit stát. Ke všemu o celé akci psala celostátní média, že to je “dotační průšvih na pokračování” a kvůli dluhům soud dočasně “zavřel znojemským fotbalistům stadion“. Dodnes navíc část opozice mluví o odfláknuté práci a nedodělcích.

I když budeme věřit v čisté úmysly politiků, těžko věřit, že deklarovaná částka bude finální. Ve výsledku půjde spíše o 300 až 400 milionů korun. Když si k tomu připočtete sumu za stávající koupaliště, budeme mít ve Znojmě komplex za téměř tři čtvrtě miliardy.

Tak mě napadá, už někdo zjistil, kde je ta tři čtvrtě miliarda z privatizace městských bytů?

5. Neexistuje jasný plán ekonomické udržitelnosti ani finanční bilance

Radnice dosud nepředložila žádnou analýzu, která by jasně stanovila, jak bude projekt fungovat po ekonomické stránce.

Bavíme se nejen o stavbě bazénu, ale také o financování, splátkách úvěru a dlouhodobé ekonomické udržitelnosti projektu.

Nikdo z radnice dosud veřejně nesdělil, kolik bude stát provoz a údržba celého lázeňského komplexu v Louce. To je dost zásadní, protože to může v budoucnu přinést nejedno překvapení.

Provozní náklady na fungování krytého bazénu a vůbec celého areálu četně venkovních bazénů nebudou malé. Z čeho budou hrazeny? Ze vstupného? Z rozpočtu města?

Starosta Grois naznačil, že projekt bude sloužit všem obcím našeho okresu. Co z toho vyplývá? V minulosti zazněl z radnice návrh, že by na výstavbu a provoz bazénu mohyl přispívat i další obce regionu. Část z nich to ale odmítla.

Radnice se neobtěžuje obhájit projekt před veřejností argumenty. Prezentuje pouze hezké obrázky, ale žádná fakta.

6. Co bude se stávajícími městskými lázněmi?

Toto vůbec není podružná otázka. Městské lázně na náměstí Svobody přivítaly první návštěvníky v 60. letech minulého století. Od té doby tvoří nedílnou část náměstí a navazujícího území.

Bohužel, byla to právě tato víceméně stále fungující radnice, která v minulém volebním období připustila totální kolaps městských lázní. Jak už bývá zvykem, problém řešili, až když se propadly strop, přestože se o katastrofálním stavu mluvilo už dříve.

Co bude s tímto objektem a navazujícími (lukrativními) pozemky bývalého venkovního koupaliště v parku? Z radnice opět nic konkrétního nezaznívá. Jen mlhavé sliby, že se objekt přestaví na další sportovní halu.

Nevím, ale domnívám se, že město se v posledních letech zaměřuje na výkup nemovitostí, o které už nikdo nemá zájem. Po koupi nerentabilní sportovní haly u hokejového stadionu a dosluhujícím Domečku si dá město do portfolia chátrající budovu dnes už bývalých městských lázní?

Nebo s tím má vedení města nějaký záměr, který nám tají?

7. Proč zrovna teď, když se na radnici hádají mezi sebou?

Nechápu, proč rada města tak pospíchá se schválením zadání výběrového řízení na dodavatele stavby, když je rozhádaná a neshodne se ani na tom, kdo má stát v čele města? Nejedná se přece o životně důležitou investici, která by nesnesla odkladu, a která by si především zasloužila řádnou diskusi veřejnosti, jak už jsem psal v předchozích bodech.

Jistě jste zaznamenali, že velká část zastupitelů volá po odchodu starosty Jana Groise z funkce. Po nedávných senátních volbách jej k odchodu vyzvala opozice, ale i jeho koaliční partneři za ANO. Důvodem je podle ANO to, že “strašení obyvatel a jejich rozdělování je v rozporu s vykonáváním funkce starosty“. Dále koaliční ANO ve společném prohlášení s dalšími zastupiteli z opozice uvádí, že nedůvěra plyne “zejména z několika kauz, které zůstávají před veřejností dlouhou dobu nevysvětleny“. 

Toto je naprosto zásadní a nestandardní situace, kterou je potřeba prioritně vyřešit, a teprve potom se můžeme bavit i čtvrtmiliardové investici do nového bazénu. Pokud nepanuje elementární důvěra vůči starostovi ani mezi členy koalice, jak mohou jakékoli rozhodnutí vedení města brát vážně občané?

Toto je hazardování s důvěryhodností vedení znojemské radnice jako celku!

Znojmáci potřebují krytý bazén. Zchlaďme však hlavy a promýšlejme věci racionálně a do důsledků

Mohu-li mluvit za naše uskupení, i my cítíme potřebu mít moderní krytý plavecký bazén. Znojmo je okresní město, navíc druhé největší město v Jihomoravském kraji, a je ostuda, že nemůžeme svým obyvatelům nabídnout moderní a bezpečný krytý plavecký bazén.

Berme toto tedy jako impuls k vyložení všech karet na stůl a opravdu racionální debatě nad argumenty. Radnice by měla ukázat analýzu pro svůj záměr, předložit plán ekonomické udržitelnosti a také jasně říci, co chce dělat s městskými lázněmi na nám. Svobody. Bez toho bude jakékoli rozhodnutí o stavbě nového lázeňského komplexu nedůvěryhodné a ponese si navíc do budoucna pachuť neodpovědného zadlužení městského rozpočtu v době krize!

Pavel Kovařík

Podělit se s přáteli