Podnikání: Jsme na tom opravdu tak špatně?

Jak oživit lokální ekonomiku na Znojemsku

Následky covidové pandemie se naplno projeví teprve až v následujících měsících. Většina analytiků a komentátorů věští ekonomický propad a rostoucí nezaměstnanost. Patří k nim i předseda Okresní hospodářské komory ve Znojmě Theodor Dvořák.

Jako dlouholetý předseda OHK Znojmo a zkušený  podnikatel vidí budoucí vývoj ekonomiky na Znojemsku nepříliš optimisticky, alespoň tak vyzněl jeho názor v posledním čísle týdeníku Rojnost (11.5.2021, číslo 190). Podle Theodora Dvořáka je problém především v tom, že je Znojemsko zemědělský region a máme tu jen málo výrobních podniků.
 
Osobně si myslím, že od 90. let, kdy tu byl výrobní sektor skutečně oslabený, dokonce spousta podniků zavřela, se leccos změnilo. Ve Znojmě vyrostlo několik velmi úspěšných firem, jako je například Pegas (dnes PFNonwovens a.s.) nebo LAUFEN. Rozvíjí se ale i jiné oblasti ekonomiky a podnikání, a to včetně IT a dalších inovativních oborů.
 
Pravda, Znojemsko je tradičně zemědělský region, nicméně neměli bychom zůstávat pouze u toho, protože zemědělství samotné nás skutečně nespasí. Velké výrobní podniky také nerostou ze země samy od sebe. Musíme usilovat o strukturální proměnu místní ekonomiky.
 
Ostatně, svým způsobem jsme svědky určité proměny už teď. Jen ji musíme vnímat.
 
Koronavirová pandemie ukázala, že až třetina zaměstnanců může pracovat z domu. Netvrdím, že se právě na toto máme zaměřit. Nicméně to ukazuje, že pro značnou část lidí místo, odkud pracují, není tak zásadní.  K tomu si přidejme raketový růst online podnikání, zejména ecommerce. Tohle zjištění do jisté míry eliminuje věčný problém s napojením našeho regionu na dopravní tepny.
 
Dívejme se proto více do budoucnosti. Jaké profese budou patřit k těm nejlépe placeným? A co můžeme jako město udělat pro podporu vzdělání v těchto profesích? Co můžeme udělat pro podporu podnikatelů?
 
Na tyto otázky neexistují jednoduché odpovědi. První krok je, že se budeme na současnou ekonomiku dívat jinak, než optikou 90. let, a budeme hledat příležitosti, které nabízí nejbližší budoucnost. 
 
Pavel Kovařík
Podělit se s přáteli