Rozpočet Znojma postrádá logiku a není transparentní

Zastupitelstvo schválilo rozpočet na letošní rok. Radnice plánuje utratit téměř miliardu, přičemž předpokládá propad příjmů v rozpočtu o více než 100 milionů a na konci roku počítá s deficitem 59 milionů korun.
 
Dovolte mi několik stručných bodů k celé věci:
 
 1. Deficit rozpočtu v době těžce zkoušené ekonomiky vyznívá na první pohled logicky. Jenže je teprve únor a radnice si tento deficit naplánovala předem. Za mě to rozhodně není prozíravé.
 2. Plánovaný deficit rozpočtu není ze strany radnice nijak vyargumentovaný. Prostě si to tak naplánovali. Zaráží mě, že se vedení města nijak nesnaží veřejnosti vysvětlit své důvody.
 3. Schůzi zastupitelstva jsem sledoval, ale nikde nezaznělo, proč má být rozpočet deficitní. Pravda, u radnice vedené ČSSD je to v posledních letech norma. Teď jsme však ve zcela jiné situaci. S rozpočtem města musíme zacházet obezřetně. Tučné roky jsou pryč.
 4. Nikde na webu není dohledatelný detailní rozpočet. Není možné vyčíst, za co chce město tu miliardu utratit. Haló, otevřená radnice, tu otevřenost máte přece v názvu na webu! To vám vážně nevadí, kolegové z Pro Znojmo? (K dispozici je na webu pouze souhrnný rozpočet.)
 5. Starosta Malačka při projednávání rozpočtu zdůrazňoval, že jeho rekordní část půjde na investice. Mluvil o cca. 240 milionech. Bohužel nevíme, co všechno tím myslel, byť vyjmenoval několik příkladů (viz předchozí bod).
 6. Mezi plánovanými investicemi je například 9 milionů na nové toalety na Komenského náměstí. Vážně je to v tuto chvíli důležitější než sport, kde radnice naopak škrtá dotace? Nebo třeba podpora znojemské vysoké škole, kterou zastupitelé také snížili?
 7. Starosta Malačka také prohlásil, že město nebude sahat k žádnému úvěru. Jakými finančními prostředky a zdroji tedy Znojmo disponuje, jaké má rezervy? Stále vlastně ani nevíme, kam se rozkutálely peníze za prodej městských bytů. Co když bude propad příjmů vyšší, než radnice očekává? Odpověď se nedozvídáme.
 8. Stejně tak pořád není jasné, z čeho chce radnice zaplatit stavbu nového bazénu v Louce a s tím související přestavbu současných lázní? Zadluží město na desetiletí dopředu? Nebo nechá budovu dnešních lázní spadnout? Prodají ji?
 9. Jisté je, že podstatná část tzv. investičního rozpočtu půjde do oprav a rekonstrukcí infrastruktury, po čem tu snad všichni obyvatelé našeho města už roky volají. Sláva. Upřímně děkujeme! Radnice pod vedením ČSSD, tedy strany Jakuba Malačky a Jana Groise, se konečně po deseti letech svého fungování odhodlala vyslyšet občany.
 10. Mimochodem, částka jdoucí na investice určitě není rekordní, jak tvrdí starosta. Stačí zapátrat před rok 2010, než nastoupila na radnici ČSSD.
 11. Starosta obhajuje výši tzv. investic tím, že chce dát lidem práci. Osobně si nemyslím, že má radnice na prvním místě zajišťovat lidem práci. Má se především starat o potřeby obyvatel a o rozvoj města. Ne řešit na prvním místě zakázky pro firmy, které často ani nejsou ze Znojma.
 12. Shrnuto. Neslyšel jsem jasný plán a ujištění, že vedení radnice má vše pod kontrolou a počítá i s dalšími variantami vývoje s ohledem na pandemii a ekonomický propad. Podrobnosti k rozpočtu zůstávají zahaleny mlhou a přinejmenším na mě celá věc působí netransparentně.
 
Pavel Kovařík
Podělit se s přáteli