Stav chodníků je ukazatel dobře spravovaného města

Stav chodníků je ukazatel dobře spravovaného města

Opravené a udržované chodníky, to je z našeho pohledu samozřejmost, kterou musí každá radnice automaticky řešit.

Ve Znojmě to tak ale není. Znojmáci si oprávněně stěžují, že jim radnice slibuje opravené chodníky, ale v některých lokalitách se nedočkali ani po letech. Na velkou část chodníků radnice od revoluce nesáhla, někdy ještě mnohem déle.

Během kontaktní kampaně se potkáváme s lidmi z různých částí Znojma a toto je jedno z opravdu častých témat. A to už vůbec nemluvíme o městských částech. Někde nemají chodníky dokonce žádné!

Problém je i s narychlo předlážděnými chodníky před volbami. Práce často není dotažená do konce. Namátkou, rozpadající se obrubníky, nedostatečná výplň spár, chybějící nájezdy, některé, a to i frekventované chodníky, jsou zúžené. A občané si na to oprávněně stěžují.

Ještě víc si ale stěžují ti, kteří na opravy čekají několik let a zatím se nedočkali. V některých lokalitách už to ani chodníky nepřipomíná a chůze po takových chodnících je skoro nebezpečná.

Stejně tak je až zoufalé, jak radnice zanedbává některé lokality, i velká sídliště, jako například Dukelskou, která jako by snad ani ke Znojmu nepatřila. Obyvatele tu trápí spousta věcí, ale třeba kaluže bránící v přístupu ke kontejnerům, je až bolestivý pohled na tuto zanedbanou část města. O městských částech ani nemluvě. Například Oblekovice jsou svým způsobem sídliště “naležato”, ale zkuste se tudy projít.

 

Je potřeba s tím něco dělat a to hned. Je potřeba opravy plánovat dopředu a diskutovat o stavu chodníků s obyvateli. Opravy je potřeba dotahovat dokonce a městští úředníci musí dokončenou práci kontrolovat na místě.

 

Co konkrétně uděláme na radnici, aby se stav chodníků do roku 2022 ve Znojmě výrazně zlepšil?
  1. Sestavíme plán oprav chodníků na čtyři roky dopředu a ten budeme průběžně aktualizovat. Občané budou transparentně vidět, jak postupuje město při údržbě chodníků, jaké na to vynakládá prostředky a budou znát závazné termíny oprav v místě jejich bydliště.
  2. Občané města budou moci dávat jednoduše on-line podněty k opravám
  3. Městská policie bude chodit po městě s otevřenýma očima a bude se podílet na informování zodpovědných úředníků o případném špatném stavu chodníků
  4. Zřídíme chodníky tam, kde nejsou
  5. Městské části jsou také součástí Znojma a zdejší obyvatelé přispívají do společného rozpočtu – budeme se k nim podle toho chovat. Pozornost budeme věnovat nejen chodníkům, ale i další infrastruktuře včetně občanské vybavenosti. Neslibujeme zázraky, ale máme vůli dlouho zanedbávané problémy řešit.

Podělit se s přáteli