Vyřeší parkovací dům na nám. Svobody problémy s parkováním? A za jakou cenu?

Znojemská radnice oznámila záměr vybudovat parkovací dům v místě současného parkoviště na nám. Svobody. Parkovací dům by měl mít kapacitu 298 stání a měl by stát přibližně 205 mil. korun s DPH.
 
Problémy s parkováním trápí obyvatele i návštěvníky našeho města dlouhodobě. Jsme proto rádi, že se současné vedení města po více než deseti letech na radnici konečně rozhodlo situaci aktivně řešit.
 
Znojmáci podporují snahy radnice řešit nedostatek parkovacích míst ve městě, ale záměr stavby parkovacího domu na nám Svobody nepovažují za nejlepší variantu.
 
Proč?
 
  1. Radnice nemá plán pro řešení nedostatku parkovacích míst ve městě. Jednorázová investice ve výši přesahující 200 milionů nenechává prostor pro další rozvoj parkovacích ploch ve Znojmě.
  2. Nám. Svobody vyžaduje komplexní revitalizaci. Stavba takovýchto rozměrů zcela změní ráz náměstí a znemožní kompletní urbanistický rozvoj náměstí.
  3. Parkovací dům by měl vzniknout v místě, kam zasahuje znojemské podzemí. Přinejmenším tímto argumentovala radnice při zdůvodňování obtíží s rekonstrukcí městských lázní. Toto může stavbu zkomplikovat a výrazně prodražit.
  4. Radnice aktuálně poptává úvěr na stavbu nového bazénu v louce ve výši min. 275 mil. korun. Pokud bude stavba parkovacího domu financována také z úvěru, město bude zatíženo dluhem v astronomické výši téměř půl miliardy.
  5. Cena jednoho parkovacího stání v tomto parkovacím domě vyjde na 690 tisíc s DPH. Cena bude po započtení úroků z úvěru pravděpodobně výrazně vyšší. Podle našeho názoru by i kvůli tomu měla radnice hledat jiné, komplexní řešení pro změnu parkovacího systému ve Znojmě.
 
Znojmáci
Podělit se s přáteli