Výročí osvobození ve Znojmě. A co s Ivanem?

Dnes je to 76. let, co se začaly v oknech znojemských domů objevovat po dlouhém nacistickém sevření našeho města české vlajky.
 
8. května 1945 v odpoledních hodinách dorazily do Znojma první jednotky osvoboditelské armády. Znojmo se mohlo nadechnout svobody, respektive naděje, že se po dlouhých útrapách konečně svobody dočká. Historie se však nakonec vyvíjela trochu jinak, než si naši předkové nejspíš představovali.
 
Rádi bychom alespoň touto formou vyjádřili naše díky za příspěvek k osvobození naší země od nacistické nadvlády.
 
Na druhou stranu, konkrétně v našem městě, se tento připomínkový akt koná na Mariánském náměstí u sochy rudoarmějce Ivana, vojáka osvoboditelské armády.
 
Socha Ivana je umístěna na významném náměstí, které leží na dopravní tepně napříč naším městě, na hlavním tahu z Prahy do Vídně. Každý, kdo tudy projíždí, se potkává s vojákem, který na něj v nadživotní velikosti shlíží v bojovém ryku se samopalem v ruce.
 
Je to gesto Ivana uchvatitele.
 
Víme, že když dorazila sovětská armáda do Znojma a okolních obcí, nepřišla s ní vždy jen vytoužená úleva, ale často rabování, násilnosti a znásilňování.
 
A tak si říkáme, i v kontextu celostátních událostí, dění kolem Vrbětic či Ukrajiny, aniž bychom se chtěli stavět do role arbitrů těchto událostí, že je možná čas přehodnotit, jaký symbol chceme uprostřed tohoto důležitého znojemského náměstí.
 
Mezi Znojmáky a našimi přáteli často diskutujeme o charakteru Mariánského náměstí. Z pohledu velké části obyvatel našeho města je to spíše dopravní uzel.
 
Co se zamyslet nad tím, jak by toto náměstí mělo vypadat, aby více sloužilo obyvatelům města? Co využít této příležitosti a najít soše Ivana nějaké nové místo?
 
V historii bylo Mariánské náměstí spojené s německým spolkovým domem, později proslulým Domečkem, ale též Mariánskou kaplí, kterou ironií osudu nechali v roce 1952 zbořit komunisté.
 
Nová podoba náměstí by jej v budoucnu díky získanému prostoru po odstranění současného památníku mohla více propojit s parkem a areálem Domečku, případně nabídnout více místa pro kavárenské zahrádky současných i nově vzniklých podniků.
 
Sochu Ivana můžeme přesunout třeba na nedaleké Žižkovo náměstí, kam ústily tehdejší Žižkovy kasárna, což by svým způsobem dávalo větší smysl.
 
Stručně: Pojďme si udělat nové náměstí bez Ivana.
 
Co na to říkáte? Pokud s námi souhlasíte, prosíme o sdílení příspěvku, ať je náš hlas slyšet.
 
Znojmáci
Podělit se s přáteli