Znojmáci: Odmítáme zadlužování města a netransparentní hru radnice s veřejností

Znojemská radnice plánuje zadlužit naše město astronomickou částkou 275 milionů korun kvůli stavbě nového krytého plaveckého bazénu v Louce. Přitom ještě donedávna slibovali představitelé radnice, že na stavbu bazénu získají dotace. Původní částka za výstavbu bazénu navíc neměla podle vyjádření členů vedení města přesáhnout 200 milionů korun.

Jako Znojmáci odmítáme takovéto hazardování s budoucností města. Aktuální situace ani výhled nejbližších let nenasvědčuje tomu, že zadlužování města je rozumná cesta. Pokud v rozpočtu není dostatek financí na stavbu nového bazénu, těžko v něm budou peníze na sanaci chátrajících lázní na nám. Svobody, ale třeba i na nově plánovanou výstavbu parkovacího domu na témže náměstí.

Připomeňme, že vedení radnice reprezentované i dnešním starostou Jakubem Malačkou a místostarostou Janem Groisem v uplynulých deseti letech prodalo pod cenou většinu městských bytů, přesto se utržená částka více než 600 milionů rozplynula neznámo kam. To vede k pochybnostem nad tím, zda stávající vedení města dokáže opravdu dobře hospodařit se svěřenými obecními prostředky.

Odmítáme také netransparentní hru radnice s veřejností, kterou hraje při prosazování a realizaci záměru stavby nového krytého plaveckého bazénu. Celá záležitost vyvolává otázky, proč vedení radnice tolik tlačí na urychlenou výstavbu bazénu a nakolik se jedná o rozhodnutí ve prospěch občanů Znojma, nikoli stavebních firem.

Připomínáme, že:

  • radnice záměr výstavby krytého bazénu v Louce dosud řádně neprojednala,
  • radnice neodpověděla na otázky, co plánuje udělat s chátrajícími lázněmi na nám. Svobody,
  • radnice neřekla, jak bude financovat revitalizaci či přestavbu lázní na nám. Svobody,
  • radnice nechala až po větším tlaku vypracovat tzv. srovnávací studii, která měla ukázat, zda je výhodnější rekonstrukce současných lázní či výstavba nových; studii nepovažujeme za objektivní,
  • přestože se radnice ještě v březnu 2021 tvářila, že je otevřená možnost rekonstrukce současných lázní, výběrové řízení na stavbu bazénu v Louce běželo už od listopadu 2020(!),
  • radnice slibovala, že získá dotace na výstavbu bazénu; v březnu 2021 se fotil současný starosta Malačka s místostarostou Podzimkem před budovou Národní sportovní agentury s tím, že předjednali dotaci na stavbu,
  • původní předpokládaná cena výstavby bazénu se zvýšila ze 200 milionů na 285 milionů korun,
  • radnice neodpověděla na věcné otázky týkající se parkování a zvýšeného dopravního náporu v lokalitě Louka, ani nereagovala na razantní zmenšení prostoru v areálu venkovního koupaliště po výstavbě plavecké haly,
  • žádná z politických stran ve vládnoucí koalici neměla stavbu krytého bazénu v Louce ve svém programu (ČSSD neměla program žádný, Pro Znojmo bylo dokonce proti výstavbě bazénu v Louce).

Tématu se podrobně věnujeme dlouhodobě. Pokud chcete více informací k problematice, doporučujeme k přečtení tyto dva články:

Nový bazén v Louce? Řada nezodpovězených otázek a nejasností (Čtěte zde)
Krytý bazén v Louce? Radnice nejedná otevřeně! (Čtěte zde)

Znojmáci

Podělit se s přáteli