Znojmáci volí Třetinu. Populismus, strašení a neférovou kampaň odmítáme

Náš kandidát do Senátu ČR je jednoznačně Tomáš Třetina. Jako Znojmáci se ztotožňujeme s jeho názory i hodnotovým ukotvením a věříme, že bude náš region zastupovat co nejlépe. Také jsme přesvědčeni, že dostojí svým závazkům a bude se opravdu snažit pomáhat s rozvojem Znojma i celého Znojemska.

Naproti tomu zcela odmítáme aktuální způsob vedení kampaně ze strany znojemského starosty Jana Groise, kterou provází podpásové útoky vůči ostatním kandidátům, a aktuálně i nebezpečné zneužívání problému migrace v jeho kampani. K situaci se podrobně vyjádřil ve svém článku Pavel Kovařík (viz níže “Zaplaví Znojmo migranti?“) a obdobně také Jiří Padalík (předešlý článek).

Zaplaví Znojmo migranti?

Všichni víme, že probíhají volby do Senátu. Blíží se jejich druhé kolo a každý z kandidátů dělá, co může. Každý se snaží zaujmout a přesvědčit. Každý na to jde ale jinak. Někdo nabízí vize a prezentuje výsledky své práce, jiný útočí na ostatní kandidáty a sází na negativní emoce. 

Současný starosta města Znojma Jan Grois, který kandiduje za poměrně neznámé sdružení  Starostové a osobnosti pro Moravu, svou kampaň postavil na začátku na tom, že bude spojovat. V jeho prohlášeních zaznívala ambice “spojit Znojemsko v jediný hlas“. V pozdějších fázích kampaně se paradoxně začal vymezovat vůči ostatním kandidátům a obviňovat je, že rozdělují veřejnost, protože jsou z té nebo oné strany, zatímco on je nadstranický kandidát.

Dokonce šel tak daleko, že vytýkal jednomu z dalších kandidátů, Tomáši Třetinovi, že je zástupcem hned šesti politických stran a že proto bude, pro mě dost nelogicky, hájit zájmy jen úzké skupiny lidí.

Třetina získal už před prvním kolem voleb podporu hned několika politických stran – ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Pirátů, Hlas a také několika regionálních politických uskupení. To je opravdu velká podpora, osobně to považuji za obdivuhodný projev důvěry a věřím, že je to současně znamení, že Třetina bude usilovat o maximální konsenzus i nadále a že bude hájit zájmy obyvatel napříč celým regionem.

Grois se tedy prezentuje jako nestraník. Paradoxní však je, že je sám dosud dlouhé roky členem a funkcionářem ČSSD. Pohádka o nestranickosti dostává trhliny. Grois se za svou stranu nejspíš stydí, a to i přes to, že mu ČSSD podle všeho poslala příspěvek na kampaň (viz transparentní účet sdružení, za které kandiduje).

Přes opravdu masivní kampaň prošel Grois prvním kolem voleb jako ten druhý. Získal  25,8 %. Nejlepšího výsledku dosáhl právě Třetina. Celkem obdržel rekordních 9172 hlasů, což je 30,4 % všech hlasů. Skoro by se mi chtělo dodat, okázalý marketing selhal, vyhrála slušnost, důraz na demokratické hodnoty, prokazatelné kompetence a především – schopnost se dohodnout napříč politickým spektrem. 

Nechci zabíhat do detailů, nicméně voliči ze Znojemska asi vědí, proč nejčastěji vybírali právě Třetinu, dlouholetého starostu Moravského Krumlova. Zajímavé je i to, že Třetina získal nejvíce hlasů i přímo ve Znojmě, kde sedí v čele radnice už deset let právě Grois (větší část z toho jako místostarosta).

A protože se blíží druhé kolo senátních voleb a vypadá to, že mediální obrázek “mladého a schopného starosty“, jak se Grois prezentuje, nezabírá, je potřeba vytáhnout migranty. 

Ve schránkách se začaly objevovat letáky s varováním před volbou Třetiny kvůli potenciální hrozbě spojené s migrací, konkrétně uprchlickými kvótami, které by měl údajně Třetina prosazovat. Prohlášení v tomto duchu intenzivně komunikuje Grois na své Facebookové stránce a v místních médiích.  

Jak moc je to přitažené za vlasy, posuďte sami. Pro mě osobně je to na prvním místě projev ztráty soudnosti. Vytahovat téma migrace v kampani, je jedna z nejšílenějších věcí, která může někoho napadnout. Zvlášť, jde-li o kandidáta, který prohlašuje, že chce spojovat. Člověk nemusí být expert, aby cítil, jaké toto téma budí emoce, jak rozděluje lidi do nesmiřitelných táborů, jakou to mezi nimi nechává brázdu.

Grois se přesto rozhodl jít touto cestou. Cestou strašení, vyvolávání nenávisti a zloby. Myslím, že tím zahodil všechno dobré, co dosud na radnici vykonal. 

Pominu-li absurditu toho, že by měli Znojmo zaplavit migranti, co vlastně Janu Groisovi lidé prchající před zoufalou situací ze svých domovů do neznáma udělali? Kolik osudů takových lidí zná? Ne, věci nejsou černobílé. Věřím, že rozumný kandidát na funkci senátora toto vnímá a je schopný uvažovat v širším kontextu a rozlišovat hranice a skutečnou hrozbu.

Místní politiku sleduji poměrně dlouho a intenzivně, ale opravdu jsem nezaznamenal, že by tu někdy někdo řešil přijímání uprchlíků a že by to bylo téma, které je na stole. Nezaznamenal jsem ani, že by se těmito otázkami zabýval krumlovský starosta Třetina. Znojmo, stejně tak Moravský Krumlov i celé Znojemsko, má řadu jiných, troufám si říci mnohem závažnějších, problémů. Sice tu máme jedinečný národní park, proslavené Vranovsko a v Moravském Krumlově brzy opět Slovanskou epopej, nicméně z pohledu životní úrovně, struktury pracovních míst nebo vzdělanosti není co závidět.

Vlastně mi připadá jako z jiného světa, když člověk stojící v čele radnice druhého největšího města v Jihomoravském kraji, který chce být senátorem, rozeštvává lidi a straší je migranty. Je toto skutečně kvalifikace na post senátora, jednoho z jednaosmdesáti představitelů, který nás má v následujících šesti letech reprezentovat?

Celou záležitost kolem kampaně ale nejlépe vystihuje jiná věc. Třetinu totiž před druhým kolem voleb podpořila kandidátka SPD Růžena Šalamonová (v prvním kole se s kandidátem KSČM dělila o čtvrté místo).

Ta ve svém vyjádření uvedla, proč nemůže volit Groise, byť ten ji o podporu požádal: “Bohužel jsem se přesvědčila, že pan Grois je člověk jednající nefér, pokud se domnívá, že mu to může přinést výhodu či profit. Pan Grois je člověk, který zastupitelům tají, jakou majetkovou trestní kauzu šetří Policie ČR.” 

A podpoří Třetinu. Ne kvůli abstraktním politickým ideologiím, ale kvůli obyčejnému lidskému přístupu, slušnosti a tahu na branku. Sama to vyjádřila takto: “Pošleme do Senátu slušného člověka. Sice je náš politický oponent, ale nevím o tom, že by voličům lhal. Pan Třetina umí bojovat za své město a já věřím, že bude bojovat i za celé Znojemsko.” 

Dodávám, že v podobném duchu přišla i podpora od ředitele znojemské nemocnice Martina Pavlíka (nestraník, kandidát za ANO) nebo bývalé krajské radní Bohumily Beranové (nezávislá).

Připojuji se k těmto třem kandidátům, lidem, které považuji za skutečné osobnosti, bez ohledu na jejich stranické ukotvení. Mají něco za sebou, mnohokrát prokázali, že svou službu lidem berou vážně. 

V pátek 9. října půjdu a budu volit Tomáše Třetinu do Senátu. Budu rád, když se připojíte. K volbám můžete jít v pátek i v sobotu. Volební lístky dostanete přímo ve volební místnosti.

Pavel Kovařík

Podělit se s přáteli