Znojmák Bert Bartas usiluje o zvolení do Sněmovny ze čtvrtého místa kandidátky (ROZHOVOR)

Bert Bartas. Jako jediný z našeho uskupení Znojmáci bojuje o Sněmovnu, a to hned ze čtvrtého místa kandidátky. Krajský předseda Svobodných, profesí dětský lékař a manažer, ve volném čase mimo jiné cyklista, akvarista a fanda do aut. Proč byste měli zbystřit se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Berte,  jak se to přihodilo, že ses rozhodl kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny?

Dospěli jsme do bodu, kdy už není na co čekat. Naše vláda nejen že nezvládla pandemii, ale přivodila také v naší zemi dlouho nevídanou inflaci (která teprve pořádně naplno propukne), nadále pokračuje v extrémním zadlužování, stát je vedený trestně stíhaným parazitem, který si těsně před volbami zajišťuje hlasy naivních voličů za peníze, které jim beztak vytáhne z jejich vlastní  kapsy. Musíme to zastavit. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsem do toho šel. Tím druhým, dlouhodobým, je posílení pravicové politiky, omezování byrokracie, prosazování štíhlého státu a tím pádem bohatých občanů, zrušení nespravedlivých dotací a maximální důraz na svobodu jednotlivce.

Kandiduješ ze čtvrtého místa, což je poměrně vysoko. Čím sis zasloužil takovou důvěru?

Je to tak a té důvěry si opravdu vážím. Před rokem jsem se stal předsedou Svobodných v Jihomoravském kraji, takže kandidatura do Sněmovny je logické vyústění mojí práce. Také musím upřesnit, že ve volbách kandidujeme jako uskupení Trikolora – Svobodní – Soukromníci (s číslem 8). Snažíme se tak spojit pravicové síly pod jednou střechou. Jedině takhle společně máme teď šanci něco ovlivnit.

To je fakt, jako Znojmáci se také snažíme spojovat různé proudy a lidi s různými názory. Spojuje nás úsilí změnit fungování znojemské politiky a hlavně snaha zlepšit život obyvatel našeho města a přinést jim do budoucna více příležitostí Jaké jsou Tvoje priority, co jsou hlavní cíle, kvůli kterým kandiduješ?

Chci žít ve státě, který se chová odpovědně a současně vstřícně vůči občanům. Chci stát, který zbytečně nepřekáží, stát, který nekecá lidem do života a neříká, jaké auto si smí koupit, případně jaký výkon může mít jejich domácí vysavač a jestli si smí svítit klasickou žárovkou. Chci stát, který nesahá lidem neustále do peněženky pod nějakou záminkou. Stát se samozřejmě musí postarat o ty, kteří pomoc potřebují, ale není možné plýtvat veřejnými penězi na ty, kteří je pouze zneužívají a systém vysávají. A tím nemyslím zdaleka jen ty, kteří pobírají neoprávněně nějaké dávky, ale především takzvané dotační podnikatele, kteří na tomto systému na úkor ostatních bohatnou. Musíme najít určitou rozumnou rovnováhu a vyvarovat se zbytečného přerozdělování. Protože přerozdělování je provozně drahé, vždy přináší korupci a podvody a spoustu peněz se tak po cestě ztratí.

To zní rozumně a vlastně mě to u pravicového politika ani nepřekvapuje. Prozraď, máš nějaké motto, kterým se řídíš?

Žij a nech žít. Mám rád život ve všech jeho barvách, ale také si myslím, že bychom měli ctít základní pravidla a brát ohledy jeden na druhého. Nerad však cokoli nařizuji, i proto si myslím, že bychom množství zákonů měli redukovat a spíše jít cestou dohody, i když to někdy trvá o něco déle.

Teď tedy víme, jaké politické názory máš, jaké hodnoty zastáváš. Ale co Znojmo a komunální politika? Proč jsi se rozhodl stát součástí uskupení Znojmáci?

Shodujeme se v tom, v jakém městě chceme žít. Sedli jsme si i jako lidé. Problémy se mají řešit, ne o nich jen mluvit, je proto potřeba obětovat část svého času a energie tomu, aby šly věci ve Znojmě správným směrem.

Máš pocit, že Znojmáci jsou v něčem jiní? Můžeš to trochu rozvést?

Když se podívám na znojemskou politickou scénu – a teď se nechci nikoho dotknout – mám pocit, že už naprosto ztratila tvář. Pro mě osobně by bylo zcela nepřijatelné se dávat dohromady s někým, koho bych předtím dlouhá léta vehementně kritizoval. Ale tady se kdysi nesmiřitelná opozice spojila s dlouho vládnoucí skupinkou, která ovládá město už nějakých jedenáct let. A rázem byly některé předvolební proklamace a některé body programu „zapomenuty“. Chybí tu čerstvý vítr, chybí vize a vůle na něčem dlouhodobě pracovat. Chybí zodpovědný přístup k městskému rozpočtu. A tohle všechno Znojmáci mají.

Myslím, že jsi teď promluvil z duše mnoha Znojmákům, nejen těm z našeho uskupení. Řekni mi, pokud se z Tebe stane poslanec, nepřestane Tě situace ve Znojmě zajímat?

Právě naopak! Poslanec má spoustu možností, jak svému regionu pomoci. Ale nebavím se zdaleka jen o přidělování dotací. K těm ostatně přistupuji s velkou rozvahou, nejsem příznivcem populistického rozdávání dárků. Hejtman Jihomoravského kraje správně zvedl otázku financování krajů, kde jsme nyní nejhůře financovaným krajem v přepočtu na obyvatele a nedostáváme z rozpočtu úměrně tolik, kolik do něj odvádíme. Tak na to bych se rád podíval! Dále, poslanec ví, co lidi v jeho regionu konkrétně trápí, a může se postarat o změnu zákonů, zasadit se o systémové řešení. Je to také o možnostech zprostředkovat kontakty na vládu, na zástupce ministerstev. Ostatně se divím, že znojemští zástupci v parlamentu nedokázali za dvě volební období vůbec pohnout s tím naším zakletým obchvatem, například…

Máš na závěr nějaké doporučení k volbám?

Běžte k volbám a i když se vám žádná z kandidujících stran nelíbí bez výhrad, hlasujte pro lidi, které znáte a kteří to myslí vážně. Nezapomeňte, že nemusíte do urny vhodit prostě jen jeden z hlasovacích lístků, ale můžete na něm zakroužkovat až čtyři (méně ano, ale ne více) čísla před jednotlivými kandidáty a volit tak konkrétní lidi.

Berte, díky moc za rozhovor. Za všechny Znojmáky Ti přeji hodně štěstí a také dostatek síly do závěrečné fáze kampaně.

Za Znojmáky se ptal Pavel Kovařík

Podělit se s přáteli